ORADAYDIM! Queen Adam Lambert Londra Konseri

We are the Champions, my friend!

Söylemesi ayıp (değil), Queen Adam Lambert yanı sıra şu kısacık ömrü hayatımda pek çok şahane konser izledim ben!

552341_10150959229321429_877194000_n
Queen Adam Lambert Londra Konseri, 2012

Madonna’dan U2’ya, Muse’dan Gogol Bordello’ya, klasiğinden rockına, alternatifine, metaline, jazzına kadar pek çok keyfi kulaklarıma ve gözlerime yaşatma şansına eriştim ve bütün bunlar 2001’den sonra, yani ben üniversiteyi kazanıp İstanbul’a gitmemle başladı.

İlk izlediğim yabancı sanatçı konseri 2001 yılının Kasım ayının yağmurlu bir gününe denk gelir. CNR Expo’ya (oralara henüz metro ya da metrobüs yoktu o zamanlar, tey tey!) The Cranberries’i izlemeye gitmiştim heyecanla. Lisede odamda, okul sıralarında kendimden geçercesine söylediğim Rock namelerini bir de Dolares ablam ile hep bir ağızdan söylemiştik. İnsanlık için küçük, benim için oldukça büyük bir adımdı. Ve olaylar gelişti.

IMG_1768
İlkim ile Lonra’da, Queen Adam Lambert için heyecanlıyız.

Hardcore Rock, metal ve hatta trash metal dinleyen ergenliğim biraz yol alınca yerkürede başka başka güzel müziklerin de yapıldığını öğrenmem fazla zaman almadı elbette. Daha önceden sıkıcı bulduğum jazz ve indie müzikleriyle haşır neşir olmaya başladım. Asla dinlemem dediğim pop, funk, disko ve dans müziklerini de severek dinlediğimi farketmemle olgunlaştığımı/büyüdüğümü anlamam aynı zamana denk geliyor olsa gerek! Şimdi en sevdiğin müzik ne diye sorduklarında Kulağıma güzel gelen her şey deyiveriyorum. Bahtiyarım.

Adam Lambert’a ilk kez Youtube’ta gezinirken, Ring of Fire‘ı söylerken rastlamıştım. Cover şarkıların hastasıyım. Benim için cover demek orijinaline yeni bir yorum getirmek, bir nefes katmak demek ve Ring of Fire’ı yorumlayan bu ilginç, güçlü ses, farklı yorum birden nefesimi kesivermişti, hatırlıyorum.

Sonrası çok hızlı gelişti zaten. American Idol klipleri izlenmeye başlandı, röportajlar okundu, dinlendi, internette forumlara üye olundu, twitter macerası başladı ve Adam Lambert yarışmayı kazanamayınca koca kürede bir grup deli insan çok üzüldüler ve birbirlerine mesajlar yazarak teselli (ve arkadaş) oldular, kendilerine de Glambert dediler.

IMG_1773
Konser giriş kuyruğunda bir Glambert

Bütün bunlar 2009 yılında oldu, bitti. O zamandan bu yana da bitmek tükenmeyen bir eğlence, bağlılık içinde Adam’ı takip ediyorum. Londra’da Queen ile sahne alacağını duyar duymaz da Ekşisözlük’te tanıştığım bir başka Glambert arkadaşım İlkim ile kendimizi biletleri alırken, vizeye başvururken ve Londra yollarına düşerken bulduk!

619314303
TALC, Queen Adam Lambert konserlerini kaçırmayan bir ekip

11 Temmuz 2012 Çarşamba günü sırılsıklam bir Brixton sabahından ayrılıp Hammirsmith’e, Apollo Theatre’a gittiğimizde saat öğleden sonra iki olmuştu bile. Konser saatine (akşam 8) kadar sırada kalmaya kararlıydık. Bizden önce gelenler vardı elbet, biz de onların yanına gidiverdik. Arada kara bulutlar üzerimize geldi, bizi ıslattı, üşüttü, karnımız acıktı, canımız sıkıldı ama yılmadık, kapılar açılana kadar orada bekledik ve beklerken de Kanada’dan, İtalya’dan, İspanya’dan, ABD’den gelen fanlar ile tanıştık, sohbet ettik, fotoğraflar çektik. Ben bir ara ticket office’e uğramak için sıradan ayrıldım ve bir dünya hakkaten çok küçük hadisesi yaşayarak sırama geri döndüm. Şöyle ki:

IMG_1776
Londra’da bir Türk ve bir İskoç

Benim bilet almak için beklediklerini sandığım fakat daha sonradan VIP girişi için beklediklerini öğrendiğim bir grup insanın yanına gidip önde duran tombul, 50li yaşlarında, kel, mavi gözlü ve çok sevimli adama biletle ilgili soru sordum. O da içeri girmemi söyledi. Çıkışta teşekkür etmek için yanına gittiğimde muhabbete başladık. Nereli olduğumu sordu ve öğrenince de gözlerini kocaman açarak, Turkeeey, such a gorgeous country! diyerek bana kolundaki Türk ve İskoç bayrakları dövmesini göstermez mi!

IMG_1777

Şaşırdım, hem de çok. Anlatmaya başladı Brian. Türkiye’ye 27 kez gelmiş, çok seviyormuş burayı. Eşinin ismi June ve koluna Türkçe Haziran dövmesi bile yaptırmış. 1980li yıllarda İskoçya’dan kalkıp Kuşadasıspor’da futbol oynamaya gelmiş! Edirneli olduğumu söyleyince Edirnespor da iyiydi o zamanlar, 2.lige çıkmıştı demez mi!

İç ses: Londra’da bir konser sırasında Edirnespor’u bilen bir İskoç ile sohbet ediyorsun Martı, farkında mısın?!

Glambert halleri, yaşasın daimi gençlik!
Glambert halleri, yaşasın daimi gençlik!

Brian Amca Galatasaray taraftarıymış, Ali Sami Yen’de maçlar izlemiş. Bana Yalova’da Kazım Usta’nın restoranına gitmemi, orada çok iyi balık pişirildiğini ve gidince selam söylememi istedi! Hatta İstanbul üzerinden Yalova’ya nasıl gideceğimi bile anlattı! Doğum günümün 15 Temmuz olduğunu öğrenince de bir şaşkınlık yaşadık kendi aramızda çünkü onun oğlu da aynı gün doğmuş benle! Biraz daha sohbet ettikten sonra oradan ayrılıp yüzümde kocaman gülücüklerle sırama dönüverdiğimde Brian’ın önceki yaşamında Türk olduğuna kanaat getirdim!

Kapılar açılıp da Queen Adam Lambert konseri için içeri girdiğimizde kendimize güzel bir yer ayarlamaya çalışırken (ve ben elime ulaşmayan biletimi yeniden bastırmakla uğraşırken) İlkim ile birbirimizi bir güzel kaybettik. Binlerce insan içinde birbirimize yeniden kavuşmamız şahaneydi! Sahnenin sağında bir köşede kendimizi sabitledik.

Önümde Tokyo’dan, Kanada’dan ve Rusya’dan gelmiş bir grup ve arkamda İtalyanlar vardı. Sağım solum önüm arkam Queen fanıydı ama bir grup Glambert olarak konser başlayana kadar çok eğlendik ve aramızda (arkamdaki Queen hayranlarını oldukça şaşırtan ve muhtemelen bizim kafayı sıyırdığımızı düşündürten) aynen şöyle konuşmalar geçti:

IMG_1963

Melisa (Kanadalı) yanındaki Rus kıza soruyor: Ya, sen şu hani Adam’ın son katıldığı programdaki kıza benziyorsun. Hani kalktı da “Can I kiss you?” dedi. Sonra da Adam “I’m not a whooore” demişti, çok komikti. Sen misin o kız? 

Rus kız: ??”jnjıop!!7jfşljk

Ben: Aaa, evet, cidden, ben de izlemiştim o bölümü. Hatta o “I’m not a whore” un ringtone’unu yaptılar, çok komik, bende var!! Selam bu arada, ben Özlem, Türkiye’den.

Melisa: Türkiyee? Süper! Ringtone’u mu yapılmış, ben de indireyim!!! Biz de Kanada’dan geldik. Sadece bu gece için mi bilet aldın? Biz 3 gece için de bilet aldık!

Ben: Süper ya, biz ancak buna alabildik işte!

Melisa: Adam’ın ailesi de burda, gördün mü? Balkondalar.

Ben: Dur bakayım. Aaa, ordalar galiba!

Bir grup Glambert kafayı yukarıya, tavana doğru diker ve binlerce insan içinden Adam’ın kardeşi, annesi, babası ve sevgilisini seçer ve fotoğrafını çeker!!

Rus kız (adını hatırlayamıyorum maalesef) 😛 : Hani bir arkadaşı var fotoğrafçı, onun eşi de burada, neydi adı?

Ben: Scarlet! (Yuh, değil mi? Ama biliyorum işte cidden!) 😛

Melisa, Rus kız, Tokyolu sessiz hatun (birden hareketlendi) : Hıh, evet, o da burda. Daniel’i de görmüşler.

Bu konuşmalar konser başlayana kadar aynen bu delilikte devam etti. Çok eğlendik. Konserde babaanneler bile vardı!

Ve Queen Adam Lambert konseri başlıyor!

Ve konser yarım saat gecikme ile şahane bir şekilde başladı. Seven Seas of Rhye muhteşemdi.

IMG_1961

Sonraki iki saat nasıl geçti, anlamadım. Ne geri vokal, ne görsel efektler ne de dans.. Sahnede sadece saf müzik vardı. Bir gitar, bir bas gitar, klavye, davul ve Freddie Mercury hayranı ama kendi sesini ve yorumunu gruba çok iyi entegre etmiş bir Adam Lambert! Ve herkes her şarkıyı biliyor, ezbere söylüyor…

We Will Rock You’nun hızlı versiyonu şahaneydi. Who Wants To Live Forever, efsanevi gitarist Brian May’ın de deyimiyle İnsanı hazırlıksız yakalayıp Adam’ın sesiyle sersem ediyor.

IMG_1967
11 Temmuz 2012, Queen + Adam Lambert

I Want It All’da bağırıp Fat Bottomed Girls’te zıpladık. Somebody To Love, I Want To Break Free, Love of My Life, We Are the Champions.. Ve Adam Lambert’ın American Idol elemelerinde söylediği Bohemian Rhapsody’yi sahnede, grubun elemanlarıyla söylemesi gecenin müthiş finali oldu. Ben normalde konserlerde fotoğraf ya da video çekmeyi sevmiyorum, anı yaşamayı tercih ediyorum ama bir kaç fotoğraf çektim, dayanamadım.

IMG_1962
Queen Adam Lambert

Nitekim, konser müthişti, anlatılmaz yaşanırdı. Tekrar tekrar gidilir. Umarım bu birliktelik devam eder de başka showlarda da izleme şansı bulurum Queen ve Adam Lambert’ı.

Amin. Bir Glambert. 😉

BOHEMIAN RHAPSODY (konserden diğer videoları izlemek için videoyu yükleyenin kanalına girebilirsiniz).

Gelecekten gelen edit: Birliktelik 4 yıldır devam etmekte ve dünyayı turlamaktalar.

Gezgin Martı

Gökler Varolduğu Sürece

Cairo. Kahire. al-Qāhira Tren raylarını değil de bu kez bulutları arşınlayarak başladığım...
Devamını Oku

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir