Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Yukarıda okuduğunuz (okumaya çalıştığınız mı demeliydim?) kelime bilgisayarınızı ele geçiren küçük bir çocuğun klavyeye rastgele basıp bir araya getirdiği harflerden ibaret değil.

Burası Galler’de bir kasabanın ismi ve Galce’de şu anlama geliyor: Kırmızı mağaralı aziz Tysilio’nun yaptığı hızlı girdabın yanındaki beyaz fındık ağaçlarının olduğu boşluktaki azize Mary kilisesi.

Biz telaffuz edemiyoruz tabi ama şöyle okunuyor:

Galce, Keltik dillerinin Britonik koluna ait bir dil. Bugün yalnızca Galler’de, İngiltere’nin bazı kesimlerinde ve Arjantin’de küçük bir koloni tarafından konuşuluyor.

İngilizlerin Wales, kendi vatandaşlarının Cymru, bizimse Galler dediğimiz yer Birleşik Krallık’taki dört ülkeden biri. Başkenti Cardiff. Yemyeşil, geniş bir coğrafyaya yayılan Galler’in dünyaya armağan ettiği bazı isimler şöyle: Anthony Hopkins, Manic Street Preachers, Gareth Bale, Stereophonics, Ryan Giggs, Aaron Ramsey, Duffy, Catherine Zeta-Jones ve Tom Jones.

Fakat Galler’i ünlü yapan şey sadece sanat ve spor dünyasına kattığı bu ünlü şahıslar değil, aynı zamanda birbirinden garip isimli kasaba ve köyleri.

İşte bu garip yer isimlerinden biri de Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Galler’in kuzey batısındaki Anglesey adasında yer alan Avrupa’nın en uzun isimli kasabasında yaşayan insan sayısı yaklaşık olarak üç bin civarında. Kasabanın bu ismi almasının altında kurnazca bir hikaye yatıyor aslında.

On dokuzuncu yüz yılda burada yaşayan bir ayakkabıcı, köyünün yakınından geçen Londra-Manchester trenlerinin Anglesey yakınında durabilmesi için gerekli olan garın yapımını sağlamak amacıyla bu tekerlemeyi bulmuş.

Köylünün amacı bu sayede diğer bölgelerde yaşayan insanların ilgisini çekip Llanfair’in ekonomisini geliştirmekmiş. Yapılan başvurular kabul edilmiş ve buraya yakın bir yerde tren garı açılmış. Köy, kısa sürede Büyük Britanya ve diğer ülkelerde tanınmaya başlanmış ve bu sayede köyün turizmi gelişmiş. Ayakkabıcı amca belli ki döneminin en kurnaz pazarlamacılarından biriymiş.

Kasaba aynı zamanda, doğal olarak, dünyanın en uzun domain’ine de sahip:

http://www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.co.uk/

Naomi Watts da kasabayı doğru telaffuz eden ünlüler arasında. Jimmy Kimmel Live’da büyük babasının Galler doğumlu olduğunu ve büyük anne ve babasıyla bir süre orada yaşadığını söyleyen oyuncu bu tekerlemeyi bir çırpıda söyleyiveriyor.

Bölge halkı şükür ki yaşadıkları yer için bir kaç kısaltma bulmuş.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch için Llanfair PG, Llanfair P. G. veya Llanfair isimleri kullanılıyor. Tabelalarda ise kısaltmalar asla kullanılmıyor.

Doğal olarak dünyanın en uzun futbol kulübü ismi de buraya ait.

Kasabanın doğru telaffuz edilebilmesi için şarkılar bile yapılmış.

İsmin geçtiği bir film de var. 1968 yılında çekilen Barbarella isimli filmde şifre olarak seçiliyor. Akıllıca, değil mi?

Bir gün yolunuz Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch’a düşerse tren istasyonunda fotoğraf çektirmeyi ve aşağıdaki videodaki tavsiyelere uymayı unutmayın.

Köyünün ismini neredeyse 200 yıldır yaşatan ve belli ki daha uzun zamanlar da yaşatacak olan Gallerli ayakkabıcı amcayı hürmetle anıyoruz.

 

 

Gezgin Martı

Gezginlerin Duymaktan Sıkıldığı 10 Cümle

Gezmek tozmak, geri dönmek güzel de bir de şunları duymasak da delirmesek!...
Devamını Oku

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir