İtalyan Kahvesi ve Kültürü

Garson, çek bana bir Americano!

Bundan altı yıl önce ilk kez Roma‘ya gittiğimde, İspanyol Merdivenleri’nde oturmuş İtalyan arkadaşım Diego’nun Ama bu şehirde Starbucks bile yok! isyanını dinlerken ona biraz da olsa katıldığımı ve şaşırdığımı anımsıyorum. Nasıl olurdu da koskoca Roma‘da bir Starbucks olmazdı, hem de İstanbul’da neredeyse her sokak başında varken?

Sonradan, İtalya’yı gezerken ve İtalyan kültürünü iyice öğrenip onu benimseyince şaşkınlığım geçti gitti. İtalyanların Starbucks’a ihtiyaçları yoktu ki.. Enfes kahveleri ve kahve içme kültürleriyle onlar zaten bu işin öncüsü ve ustalarıydılar.

i_love_coffee_by_nelcaramel-d33hv4y
Mutluluk sebebi kahve

İtalyanlar kahveyi bizler ve Amerikalılar gibi yavaş yavaş, saatlerce oturarak, bir şeyler okuyup ederek içmiyorlar. Burada olduğu gibi kahveler kocaman bardaklarda, kupalarda ve yüksek fiyatlarla da sunulmuyor. Aksine, gözlemlediğim kadarıyla İtalyan kahvesi minik bardaklarda, hızlı, çoğunlukla ayakta, yemek sonrası ya da iş arasında tüketilen bir tür can kurtaran görevi görüyor.

İtalyan kahvesinin çeşit bol, fiyat uygun, kokusu ve görüntüsü cazip. E daha ne olsun, değil mi?

Gelin İtalyan kahvesini masaya yatıralım bir.

Birbirinden enfes çeşitleriyle İtalyan Kahvesi

CAPPUCCINO

İtalyan kahvesi deyince herkesin aklına gelen ilk gelen isim cappuccino olur herhalde. Cappuccino’nun kelime anlamı küçük başlık demekmiş ve espresso, süt ve kremadan oluşan sevimli tadın bu ismi alması 16. yüzyıla, açık kahverengi renkte cübbe giyen Capuchin rahiplerine dayanıyormuş. Bir başka rivayete göre ise yine bir Capuchin rahibi olan Marco d’Aviano bu kahveyi icat etmiş. Kesin olan tek şey ise kahvenin aromatik tadı ve kokusundaki albeni. Bir de söylemesi çok eğlenceli, değil mi?

Tipik bir turist olarak Cappuccino'mu gece yudumluyorum!
Tipik bir turist olarak Cappuccino’mu gece yudumluyorum!

İtalya’da öğrendiğim bir -garip ama- gerçek şey de İtalyanlar’ın Cappuccino’yu sadece sabah saatlerinde içtikleri olmuştu. Öğlen yemeğinden sonra cappuccino içen birini görürseniz bu kesinlikle turisttir diyor İtalyanlar.

ESPRESSO

Espresso, ya da İtalyanlar’ın deyimiyle (sadece) caffe İtalya’nın en fazla tüketilen, en gözde ve en ucuz kahvesi. Yolunuz ilk kez İtalya’ya düşerse ve espresso ile de daha önceden bir tanışıklığınız yoksa (ki bunun için gerçekten bir kahvesezmez olmanız gerekli, o zaman da bu yazıyı okuyor olamazsınız, demek ki daha önce en az bir kez espresso içtiniz, tebrikler!) kahvenin miktarı sizi şaşırtabilir. Bir iki yudumda bu acı kahveyi bitirdiğinizde hayal kırıklığı içinde Bu kadar mıydı? diyebilirsiniz.

Tall_Espresso

Bir fincan espressonun kaç yıl hatırı var acaba?

AMERICANO

Piazza Poppolo yakınlarında bir yerde kahvemi içiyorum, cennetteyim.

İşte benim en sevdiğim kahve türü; espressoya sıcak su katılarak yapılan güzelim Americano! Normal İtalyan sunumunun aksine Americano biraz daha büyük bardaklarda servis edilir. Amerikan kahve tarzı ile İtalyan kahvesinin karışımı, bir orta yol bulma çabası ki bence çok başarılı.

Türkiye’de inanılmaz yüksek fiyatlar ödediğimiz bu leziz tat için İtalya’da en turistik yerde bile 4 euro’dan fazla para ödemezsiniz, ağzınızda kalan o hafif acımsı tadın orijinalliği de cabası.

LATTE

DSC_0702

İşte bir İtalyan klasiği daha; Latte. Latte, İtalyanca’da süt anlamına gelen bir kelime. O yüzden sipariş verirken başına caffe getirmeyi unutmayın, yoksa içinde kahve olmayan bir uzun bardak süt ile yetinmek zorunda kalabilirsiniz!

MACCHIATO

macchiato-590-1272662243

Espresso çok mu sert geldi? Caffe Latte de fazla mı yumuşak? O zaman size bir bardak macchiato verelim. Espressonun üzerinde cappuccino köpüğü olsun, ağzınızın tadı bozulmasın.

SHAKERATO

shaker

İşte bir ilginç isimli kahve daha; shakerato. Bu içecek de cafe latte gibi uzun bardakta sunuluyor. İçinde espresso, buz, biraz süt ve şeker var. Shakerda iyice karıştırdıktan sonra üzerine köpük de eklediniz mi, oldu bu iş.

RISTRETTO (STRETTO)

ristretto

Ristretto espresso’nun biraz daha az suyla yapılmış hali. Kahve yoğunluğu ve tadı had safhadadır. Sert kahveseverlerin cenneti, İtalyanlar’ın sabah uyanabilme sebebidir.

CORRETTO

Kelime anlamı olarak doğru (correct) anlamına gelen bu kahveye göre diğer tüm kahveler bir yerlerde yanlış bir şeyler mi yapıyorlar acaba?

Espressonun likör ile sunulan bu hali öğleden sonraları için uygun bir seçenek.

DOPPIO

Double espresso’nun kısa söylenişi. Caffe doppio. Tek bir espresso shot ile yetinemeyenler için..

FREDDO

caffe-freddo

Caffe espresso’nun soğutulmuş hali. Yunanların enfes soğuk kahvesi Frappe ile bir akrabalığı var mı, araları nasıldır bilemiyorum. Yazın denemek gerek.

GRANITA

Sıcak yaz günlerinin ferahlatıcı kahvesi granitanın doğum yeri Sicilya. Bir neviaromalı buz olan bu içecek bazen hem kaşıkla hem de pipetle sunulur.

Sırf bunun için bile Sicilya’ya gidilir!

Kahve sevmeyen bir insan bile sanırım bir süre İtalya’da yaşasa kolaylıkla bir kahvekoliğe dönüşebilir. Aynı şey makarna, pizza ve dondurma için de geçerli ama onlar da başka bir yazının konusu olsun.

Bu yazıyı İtalyan kahvesini hor gören arkadaşım Diego’ya da yollasam iyi olacak galiba!

Afiyetle…

Kahvekolik Martı.

Gezgin Martı

Sırtçantalılar İçin İspanya Rehberi

Her gezgin çok iyi bilir ki, heyecanla gidilecek yeni güzergah öncesinde yapılacak...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir