INTERRAIL

Soru ve cevaplarla Interrail

Özel mesajlarla gelen sorular çoğalmaya başladığından ayrıntılı bir interrail yazısı yazmak istedim. Okuyun, gezin tozun ve hayrını görün lütfen!

bencanta
Interrail hazırlıkları

1- Interrail nedir, ne değildir?

Interrail, bir bilet alarak ve trenden trene atlayarak Avrupa’yı dolaşmanın en ucuz ve en eğlenceli yoludur. Eğer yaşınız 26’dan küçükse bilet fiyatı daha da ucuza gelecektir. Önceleri bölgelere ayrılan interrail bileti şimdi sadece Global olarak satılıyor. Biletinizi isterseniz bir aylık, isterseniz haftalık ya da bir kaç günlük alabiliyorsunuz. Hatta flexi seçeneği ile bir ay içinde 10 günlük, 5 günlük, vb. kullanımlar da mevcut. Bu da demek oluyor ki örneğin bir aylık süre içinde biletinizi flexi süreniz kadar (mesela 10 kez) istediğiniz zamanda, istediğiniz günde kullanabilirsiniz.

2- Nerede kalayım?

Interrail’in amacı sınırlı bir zaman ve bütçe ile mümkün olduğunca çok şehri gezip görmek olduğundan kalacak yer konusunda lükse kaçmamak en iyisi olacaktır. Gideceğiniz bütün ülkelerde hostellarda kalabailirsiniz. Hostellar fiyatı uygun, bir odada 4-8 kişi kalabileceğiniz mekanlardır. Özellikle yaz aylarında kalacağınız hostel için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Booking üzerinden her türlü oteli, hosteli bulmak ve rezervasyon yaptırmak çok kolay. Onun dışında söyle alternatifler de var.

www.hostels.com
www.hostelworld.com
www.hostelbookers.com
www.hostelz.com
www.hostels.net
www.hostelseurope.com
www.hostelmania.com

Hostel dışında gece trenleri kullanarak ve garlarda yatarak da sabahı edebilirsiniz.

3-Garda sabahlamak güvenli midir?

Elbette. Yalnız olmadığınızı göreceksiniz. Her yer sırtçantalı dolu. Uyku tulumunuz ve matınız yanınızda olursa sorun olmaz.

4- Lockerlar

Eğer bir hostelda kalmayacaksanız ya da çantanızla şehirde dolaşmak istemiyorsanız garlarda bulunan locker’ları kullanmanız gerekecek. Benim şimdiye dek gördüğüm en ucuz ve büyük lockerlar Atina ve Paris tren garlarında olanlardı. Italyan garlarında sorun yaşanabiliyor.

5- Ne kadar harcarım?

Bu tamamen size bağlı. Tren bileti ve kalacak yer (hostel, hotel, vb.) masraflarınızı kabaca hesapladıktan sonra kendinize günlük harcama limiti belirleyin. (Yiyecek, içecek ve hediyelik eşyalar için) Paranızı üzerinizde taşıyacağınız gibi ATM’leri de kullanabilirsiniz.

6- Tek başıma mı yola çıkmalıyım yoksa grupla mı?

Bu da kişiden kişiye göre değişir ama tek başınıza çıkacağınız interrail gezisinden çok daha fazla zevk alacağınız aşikar çünkü yalnız olduğunuzda kesinlikle daha özgür olacaksınız. İstediğiniz yerde istediğiniz kadar kalacaksınız ve kimse size karışmayacak. Ayrıca yalnız olduğunuzda yolda birbirinden renkli gezginlerle tanışma ve onlarla birlikte geziye devam etme imkanınız da daha fazla olacaktır. Elbette kafa dengi arkadaşlarınız varsa onlarla birlikte dolaşmak da eğlenceli olur, yine de gezi arkadaşlarınızı dikkatli seçin derim. Tek başınıza yola çıkmaktan çekinmenize gerek yok, yollar sizin gibi özgür gezginlerle dolu ve siz kendinize güvendikçe hiçbir sorun yok!

7- Yabancı dil düzeyi

Yabancı dil bilmek önemli fakat ihtiyaçlarınızı anlatacak ve anlaşabilecek kadar ingilizce bilmeniz yeterli olacaktır.

8- İndirim kartları

Gençtur’dan öğrenci/öğretmen kartları alabilirniz, müzelerde işinize yarayacaktır.

9- Rehber kitaplar

Geziye başlamadan önce mutlaka gideceğiniz yerler hakkında araştırma yapın. Neerelere nasıl gideceğinizi ve neleri göreceğinizi öğrenin. Biliçli gezmek her şeyi daha zevkli hale getiriyor. Lonely Planet’in kitapları bu konuda uzman, kesinlikle tavsiye ederim. Kitapları www.amazon.co.uk’dan sipariş edebilirsiniz ya da Istanbul’daki kitapçılarda (özellikle Beyoğlu – Robinson Crusoe) bulabilirniz, tabi ingilizce olarak.

10- Vize

En huzursuz konuyu sona bıraktım! 🙂 Vize almak zorunda olmak korkunç bir şey ama maalesef katlanmak zorundayız. herhangi bir Avrupa ülkesinden Shengen başvurusu yapın. Konsoloslukların internet sitelerinde sizden istenilen evrakların listesi var, onları tamamlayın ve başvurunuzu yapın. Vizeyi aldığınız ülkeden başlamanız tavsiye olunur ama başka bir yerde de başlayabilirsiniz de. Sağlık sigortası yaptırmayı ve bu sigortayı yanınızda taşımayı da unutmayın.

İyi gezmeler. Tanrı interraili korusun! :p

Gezgin Martı

Prag Günlükleri – 4. Gün

U Supa, Agharta Jazz Club ve yeniden Besame Mucho Prag’taki en eğlenceli...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir