Girona’da Bir Serseri

Game of Thrones İzinde Girona

Bir nehir etrafına konumlanmış, daracık, taş sokakları ve tepeleri olan kentleri sevmeyeni döverler, değil mi? Girona işte tam da böyle bir kent, sevmeyeni ölsün tarzda!

Barcelona’nın 100 km kuzeyinde olan bu Katalan şehrine arkadaşım Cemil ile Figueres’ten bir otobüse binerek ulaştık. Barcelona’dan doğrudan hızlı ve normal trenler de var şehre.

Katalanların Jirona diye seslendirdikleri şehirde bir zamanlar İberler yaşamış, sonra Osuna Krallığı ve Roma İmparatorluğu hüküm sürmüş. Vizigot hakimiyetinden Barcelona Kontluğu’na geçmiş. Ortaçağ’da yahudiler burada gettolar oluşturmuşlar. Şehir Napolyon ordularının saldırısına da uğramış.

Girona – Onyar Nehri kıyısındaki renkli binalar

Kısacası Girona her türlü kültürü görmüş, geçirmiş, ortaya da bugünkü çok katmanlı, sofistike, her köşesi tarih kokan bu minik şehir çıkmış.

Girona

Minik deyip de aldanmamak lazım. Girona’da gezip görülecek, yapacak şey aslında çok. Biz yarım güne sıkıştırmak zorunda kaldık ama aslında orada bir kaç gün kalmak, deniz kıyısına gidip kanyon yürüyüşleri yapmak, bisikletle şehri dolaşmak, müzelerini, arkeolojik alanlarını da dolaşmak, şehre hak ettiği özeni göstermek lazım.

Perfume: Bir Katilin Hikayesi filminin büyük çoğunluğu burada çekilmiş. Zaten şehirde garip bir hava var. Tüm o yaşanmışlıkların, tarihin tortusu var sokaklarda. Dolaşırken bir ara bu sokaklar Game of Thrones sahnelerini hatırlatıyor bana dedim. Bir dakika ya, zaten burada çekildi zaten bazı sahneler dedi arkadaşım. Tüm hınzırlığımızla biz de bir Taht Oyunları sahnesi çekelim dedik Girona’da. Ben oldum Cercei; Girona’da bir serseri!

 

Eiffel şehre kırmızı bir köprü armağan etmiş: Pont de les Peixateries.

Gezinti caddesi Rambla de la Libertad‘ın sonunda, 17. yüzyıla ait, bir sürü merdivenle yukarıya çıkılıp ulaşılan devasa bir kilise var ve çok güzel.

Game of Thrones seti – Girona

Yahudi Bölgesi (Jewish Quarter) de buram buram tarih kokuyor. Taşlı yollarda yürümesi zor ama değiyor.

Girona’da HEISENBERG esintileri

Bir de bizim küçük bir köpeğe benzettiğimiz ama aslında meğer bir aslan olan bir heykel var şehirde. Zamanında Yahudiler şehre girerken bu heykeli öperlermiş, eğer biri heykeli öpmezse anlarlarmış ki o kişi yabancı ve dolayısıyla bir tehdit!

Bugünse bu seremoni turistler için bir eğlence aracı. Heykeli öpmenin şans getireceği ve kente tekrar gelineceğine inanılıyor!

Girona

O gün direğin tepesine çıkıp bir heykelin poposunu öpesim gelmedi! Belki bir daha ki sefere… 🙂

Girona’nın renkli sokakları

Girona’da hava alanı var ve bu yazı itibarıyla Ryanair uçuyor. Barcelona‘ya ucuz uçmak için de güzel bir alternatif yani aynı zamanda.

Confess.. Shame..

İtiraf ediyorum, ben bu şehri çok sevdim, ve bundan hiç utanç duymuyorum!

Üzgünüm Cercei!

 

Gezgin Martı

Nasıl Geçti Habersiz?

… o güzelim 2013 yazı? Bazen Alpler’de bir tren yolculuğu oldu (Bkz: Bernina...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir