Bir Vatikan Günlüğü

Vatikan ile Enteresan Buluşmalar

Çevresi duvarlarla kaplı ve kameralarla gece gündüz izlenen, dünyanın en küçük ülkesi Vatikan‘a ilk kez 2007 yılının sıcak bir temmuz gününde gitmiştim. Roma‘yı ilk kez görmenin heyecanı yetmiyormuş gibi bir de Papa’nın bu gizemli mekanına, şehir içindeki ülkeye girmenin ve o ünlü Sistine Şapel‘i görecek olmanın heyecanı kaplamıştı içimi. Daha sonra ne zaman yolum Roma’ya düşse bu minik, kutsal şehre de geldim durdum ve tahmin edersiniz ki kendisiyle ilgili bolca anı biriktirdim.

Vatican City, içinde çeşitli ülkelerden gelen papazların ve İsviçreli muhafızların (Papa’yı ve Vatikan’ı korumakla görevli olan 110 kişisen oluşan ordu) yaşadığı ve nüfusu normalde 1000’i geçmeyen bir Katolik şehir. İsviçreli muhafızların (Guardia Svizzera Pontificia) Latince ismini söylemek için önce derin bir nefes almak gerekiyor. Hazırsanız yazıyorum: Cohors Pedestris Helvetiorum a Sacra Custodia Pontificis.

Bu sarı-mavi-kırmızı renkli üniformalı askerler şimdiye dek pek çok dizi ve filme konu oldular.

Eğer 30 yaşını geçmemiş, bekar, erkek ve Katolik bir İsviçre vatandaşıysanız blog okumayı derhal bırakın ve orduya katılın zira ulaşım ve konaklama masraflarınızın da karşılandığı aylık 1300 Euro civarında bir maaşınız olabilir, aynı zamanda da kılıç mızrak kuşanarak Game of Thrones fantezininizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Benden söylemesi.

Bu ilginç muhafızların koruduğu kişi Papa yani Roma Katolik Klisesi’nin başı, Katolik Hristiyanların lideri. Vatikan için kutsal insan.

vatikan

“Ne olsun be papa, bugün de çalışıyoruz işte!”

Ben Vatican şehrine üçüncü kez adım atmaya hazırlanırken Papa twitter hesabı alarak kanımca büyük bir hata yapmıştı. Pazar günü attığı It’s the holy day. What are you going to do for God today? sorusuna Türk takipçilerinden biri Ne olsun be Papa, bugün de çalışıyoruz işte! cevabını vermişti. Kutsal mutsalsın ama işte twitland’ta herkes eşit derecede savunmasız be Papa, ne yapacaksın!

Vatican’ın bence en muhteşem yanı Sistine Şapeli gibi bir şahesere ev sahipliği yapıyor olması. Başlı başına farklı bir yazı konusu olabilecek bu şapel (Cappella Sistina) aynı zamanda Papa’nın resmi ikametgah yeri. Rönesans mimari tarzının en güzel örneklerinden olan ve 1483 yılında yapımı tamamlanan şapelin mimarları Baccio Pontelli ve Giovanni de Dolci. Yüksek tavanlı, dikdörtgen prizma şeklinde ve 20 metre uzunluğundaki bu mekanda aynı zamanda Papalık seçimleri de yapılmakta.

unluresim

Sistine Şapel’i Sistine Şapel yapan ise hepimizin bildiği, resmine mutlaka bir yerlerde rastladığı tavandaki o ünlü Michelangelo fresklerinden başka bir şey değil aslında. İnsanın yaratılışı, Kıyamet Günü, İsa’nın doğumu ve ölümü gibi ünlü sahneleri içerisinde barındıran resimlere bakacağım derken boynunuzun tutulması işten bile değil! Michelangelo isimli deli bir adam bu eserleri 16. yüzyılın başlarında, istek üzerine uzun uğraşlar sonucu yapmış.

sistina

Kelimelerin anlatmaya kifayetsiz kaldığı tavan süslemelerinin bulunduğu bu garip odada onlarca takım elbiseli görevli akbaba misali turistleri izliyor ve elinizi telefonunuza ya da kameranıza atacağınızı hissettikleri anda (bakın, gördükleri anda demiyorum, hissettikleri anda diyorum, o kadar acayip adamlar yani!) size hızlıca yaklaşıyor ve İtalyanca ya da İngilizce bir takım korkutucu cümleler söylüyorlar ki zaten yüz ifadelerinden de ne demek istediklerini açık bir şekilde anlıyor, yutkunup tavanı izlemeye devam ediyorsunuz! O yüzden hiç şansınızı  denemeyin, paşa paşa koltuklara oturup yukarıyı izleyip o büyülü atmosferin ruhunu içinize çekin.

Vatikan 2013

İçeride ne güzel büyülü büyülü dolaştınız, bedeninizin her bir hücresi Rönesans doldu taştı, ne güzel. Fakat dışarıda sizi bir çok Hintli satıcı bekliyor olacak, hazırlıklı olun. Size 1-2-3 euroya garip garip şeyler satmaya çalışacak, (ki son gidişimde şu İstiklal Caddesi’nde satılan ve havaya atılan garip, renkli, plastik oyuncaklardan satılıyordu!) almayınca peşinizden koşacak, ısrar ettikçe sinirinizi bozacaklar. Welcome to the 21st century. Şimdi Papa twitter’a katılmasın da ne yapsın bu durumda, değil mi?

Vatican Roma 2013

Son Vatikan ziyaretimin üstünden bir kaç hafta geçmemişti ki Papa 16. Benedictusistifa ettiğini açıkladı. 1415’ten bu yana ilk kez gerçekleşen bu olayda benim parmağım yok, size Michalengelo’nun aziz ruhu üzerine yemin edebilirim.

Yalnız son 6 yılda 3 kez Vatikan’a gitmiş biri olarak söyleyebilirim ki kendimi oldukça kutsal hissediyorum ve bir dahaki sefere erkek kılığına girip adaylığımı koyacağım. Benim de kılıcım, zırhım olsun bir kez, olamaz mı yani?

Kılıcı, zırhı bırak, önce paran olsun cebinde derseniz onun da kolayı var, şöyle bir de dilencilik anımız var Aziz Peter Basilikası’nda.

Öyle işte sevgili günlük. Gördüğün gibi ben kutsal mekanlarda pek bir eğleniyorum. Galiba özledim yine ben İtalya’yı. Paralar da suyunu çekti zaten. Bir mendil açmaya gitsem mi?

Martı Vatikan’dan bildirdi.

Gelecekten gelen edit: Roma’ya 4. kez de gidildi. (2017) Vatikan’a da tekrar tekrar ziyaretler yapıldı.

 

Vatican City 2017

Papa‘nın Gezgin Martı okurlarına selamı var bolca. Takip etmeye devam etsinler dedi.

Anket: Bir dahaki gelişimde saçım ne renk olsun?

Etiketler
, ,
Gezgin Martı

INTERRAIL

Soru ve cevaplarla Interrail Özel mesajlarla gelen sorular çoğalmaya başladığından ayrıntılı bir...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir