Bernina Rotası: Tren Tanrısı ile Buluşma

DSC_0783

Ben önceki hayatlarımdan birinde muhtemelen bir trendim!

Yani, öyle olduğumu sanıyorum. Yoksa bu 2 -buçuk- kez interrail yapan, her fırsatta trenlere atlayan ve trenleri evi gibi gören ruh ve beden halim başka nasıl açıklanabilir ki, değil mi?

Fotoğraflarını gördüğüm an aklıma düşmüştü Bernina hattında yollara düşmek; o kırmızı trenlere atlayıp nehirlerin, dağların, göllerin yanı başından, köprülerin üstünden, tünellerin içinden geçmek

Hatta nereye gidiyor bu tren diye sormuş, hayal listeme yazmıştım ismini, ve üstünden çok geçmedi ki bu hayalim de gerçek oldu, o kırmızı muhteşem trene atlayıp İsviçre’den İtalya’ya,  Bernina hattında, doğa anaya teşekkürlerimi sunarak şahane bir yolculuk yaptım.

2008 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan Bernina tren hattındaki büyülü yolculuğumuza arkadaşım Tuğçe ile Zürih’ten Davos’a giden lokal trene atlayarak başladık. Yol boyunca yemyeşil doğa göz kırpmaya, durun bakalım siz daha neler göreceksiniz demeye başlamıştı bile.

Bernina hattıyla İsviçre’den İtalya’ya Alpler’i hızlıca ve aktarım yapmadan geçmek isteyenler için express hatlar mevcut. Bernina Express bunlardan biri. Tren, her sabah erken bir saatte Davos’tan kalkıyor ve doğrudan İsviçre-İtalya sınır şehri olan Tirano’ya gidiyor.

DSC_0861

Yol boyunca 196 köprü ve 55 tünelden geçiliyor. Ulaşılan maksimum yükseklik 2,253 metre.

DSC_0852

Biz Davos’a ulaştığımızda Bernina Express çoktan yolculuğuna başlamıştı, zaten bizim amacımız da normal trenleri kullanarak, istediğimiz noktada inerek yavaş yavaş yolculuk yapmaktı, interrail gibi. İyi ki de öyle yapmışız. Davos’tan Tirano’ya uzanan yolculuğun tarifi çok zor. Öyle inanılmaz manzaralara şahit oldum ki..

DSC_0777

Kırmızı trenimiz her seferinde ormanın, dağların, tünellerin içinden geçerken öyle görkemliydi ki.. Bir mitolojik kahraman olsa, kesinlikle bir tanrı olabilecek kadar gizemli ve asildi.

DSC_0556

Bir noktada trende sadece biz vardık. Üç vagonuyla yavaşça dünyanın en güzel manzaralarında yol alan trende yapayalnız olmak, dilediğimiz türlü şaklabanlığı yapabilme anlamına geliyordu ve biz de 13 yaşımıza kolayca geri döndük! Camları açıp türlü fotoğraflar çektik, koltuklara uzandık, yattık, şarkılar söyledik, koridorlarda dolaştık. Express trenin içinde yüzlerce kişiyle birlikteyken yapamayacağımız türlü şımarıklığı böylelikle gerçekleştirmiş olduk.

Öyle rahat, öyle plansız ilerliyorduk ki bir ara kondüktör gelip bize son treni kaçırdığımızı, St Moritz yerine başka durakta inip başka hatta geçmemizi, oradan da son 10 dakikayı otobüsle geçmemiz gerektiğini (o da yakalayabilirsek) söylediğinde moralimiz hiç bozulmadı, aynı neşeyle yolumuza devam ettik. (Otobüsü de yakaladık)

IMG_7921

İsviçre’ye gitmek için hiçbir nedenim yoktu, İsviçre-İtalya sınırındaki minicik kasabaları görmek için de.. Ne Davos’ta bir konferansa katılacaktım ne de başka bir şey. Bu, gerçekleştirilmesi, gereken bir hayaldi. Büyülü bir yolculuktu.

bernina

İnterrail tutkunları, tren aşıkları bu rotayı mutlaka ama mutlaka gözden geçirmeli, hatta mümkünse interrail yolculuğuna da zaman elveriyorsa Bernina’yı eklemeli.

Davos’tan Tirano’ya yolculuk toplamda 95 İsviçre frankı tuttu, yaklaşık 90 euro. Global interrail bileti ile kolayca bu masraftan da kurtulabilir bu rotayı görmek isteyen interrailciler.

DSC_0767

Kırmızı tren tanrısında, başım fazla oksijenden dönmüş, yanağımı cama dayamışken düşündüm durdum. O rotada çalışan makinistleri düşündüm.

Bernina-Express-Brusio-540300

Acaba onlar da aynı zevki alıyorlar mıydı dağlara tırmanırken, yoksa sadece sıkıcı, alışılmış bir yoldan mı ibaretti? Trenin düdüğünü kim için, ne için çalıyorlardı? Her gün o yolu giden insanlar var mıydı, ya da her hafta sınırlar arasında dolaşan tren delileri var mıydı benim gibi?

Korkarım, ben orada yaşasam bu yolculuğa sıklıkla çıkardım. Hatta üşenmeyip o trenlerde bir de roman yazardım!

DSC_0317

Başım cama dayalı, düşündüm, hayal kurdum ama çokça da şükrettim. 30 yaşımdan bir hafta önce bu güzellikleri kendime yaşattığım ve hayallerimi gerçekleştirdiğim için.

Tüm  tren yolculuğu aşıklarına Bernina yolculuğunu tavsiye etmekten başka ne gelir elden! Haydi, raylara…

Gezgin Martı

Kırmızı Koltukta Oturan Yeşil Tişörtlü Yabancı

Tam 10 yıl önce bugün Paris 🚆 Brüksel arasındaki interrail yolculuğumda, Paris’te bir hafta...
Devamını Oku

1 Yorum

 • merhaba
  farklı bir sitede bu şahane yolculuğunuzu gördüm ve sitenize ulaştım
  şu an sitenize göz atıyorum.
  hayallerimi okur gibiyim..harikasınız..
  ben de bunları yapacağım umarım
  selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir