Bana Kahvaltını Söyle, Sana Kim olduğunu Söyleyeyim

ideal-kahvaltı_409858

Kahvaltı benim için kutsaldır.

Vakti zamanında Prag’ta bir seminere katılmıştım.

Donanımlı bir otelde kalıyordum. Avrupa’nın her bir köşesinden katılımın sağlandığı seminerdeki iki Türk temsilciden biriydim. Bir hafta boyunca sabahın sekizinde dersler başlıyor ve öğleden sonra üçe kadar sürüyordu.

Bir sabah geç uyanmış, apar topar -konferans salonuna değil, hayır- kahvaltı salonuna inmeye uğraşıyordum . Malum, kahvaltı şu hayattaki en kutsal şey. Olmazsa olmazım. Sağ olsunlar, otelin de ahçıları müthişti, herkese uygun, birbirinden farklı lezzetler sunuyorlardı bize her gün. Kahvaltı için de durum farklı değildi elbette, her çeşit yiyecek vardı.

Kahvaltıdan Irk Tespiti

Acelece tabağıma domatesleri, salatalıkları, yumurtayı, patatesi, yeşillikleri, zeytinleri, kısacası bir Türk kahvaltısında olabilecek her şeyi (hemen hemen) koydum, çayımı da alıp bir masa aramaya başladım. Geç kaldığım için tabi her yer doluydu. Tek başına oturan kısa-siyah saçlı, genç bir kadının yanına geçmeye karar verdim. Ahoj ve good morningleştik. Bir iki dakika geçmedi ki bana bakıp

Are you Turkish? diye soruverdi.

Şaşkın bir halde Evet ama nasıl anladınız ki? diye sordum. Kahvaltınızdan, demesin mi? Meğer onun da Türk arkadaşları varmış, ona bir kaç kez kahvaltı hazırlamışlar öyle. Oradan biliyormuş. Nasıl yiyormuşuz biz böyle şeyleri sabah sabah, ona göre biraz ağırmış bunlar. Bu sevimli yeni İtalyan arkadaşımın tabağına baktım ben de; marmelatlı ekmek dilimleri ve kahve vardı önünde.

Gittiğim ülkelerin tarihi ve müzeleri kadar yemek kültürleriyle de ilgilenmeye uğraşıyorum. O yüzden insanların nasıl kahvaltı ettikleri de dikkatimi çekiyor tabi.

IMG_2271

Ve alışkanlıktan mıdır nedir, ben dışarıdayken en çok buradaki kahvaltıları özlüyorum.

Bonjour, ça va?
Bonjour, ça va?

Türk Kahvaltısı gibisi yok azizim!

Fransa’da kruvasanlara, çikolatalı kreplere bakarken gözümün önünden hep bizim paçangalar, otlu peynirler falan geçiyor!

İngiliz kahvaltısı ne kadar da iştah açıcı!!!
İngiliz kahvaltısı ne kadar da iştah açıcı!!!

Sabah bezelye, mantar ve sosis yiyen, sütlü kahve içen İngilizlere zombi bakışı fırlatıyorum. Sıcak çikolata içen ve waffle yiyen Belçikalılar var bir de sabahın köründe! İspanya’da sabah genelde sadece sütlü kahve içiyor insanlar, bazen de yanına limonlu keklerden ekliyorlar, o kadar. Avusturyalılar portakal suyu ve kahveyi bir arada içebiliyorlar, aynı şekilde kaynamış yumurta ile tatlı çörekleri de bir arada yiyebiliyorlar. En kötüsü ise müsli yiyenler diye düşünüyorum. Arada sırada benim de sabahları bu mısır gevreklerinden yediğim oluyor elbette ama bunu rutine dönüştürmek cehennemin diğer adı olurdu sanırım!

Edinburg’ta ev sahibime pişirdiğim menemen

Peynir ne zaman yenir?

Bir gün Paris’te 5 kişi bir evde kalıyorduk. Ev sahibimiz İtalyan asıllı idi. Onun dışında Hawaii’den bir arkadaş(!), iki İsveçli ve ben vardık. Birlikte harika bir hafta geçirmiştik ve her gün birimiz yemek pişirdi. Bir gün ben size kahvaltı hazırlayayım dedim ve marketten malzeme alıp (bulabildiğim kadarıyla) onlara zengin bir kahvaltı hazırladım. Tahmin edersiniz, en çok ben yedim! Ev sahibimiz Peynir akşam yemeğinde yenir yahu, dedi. İsveçli arkadaşlardan biri Bunlar çok ağır, dedi. Hawaiili arkadaş Ben ne bulursam yerim, farketmez, dedi. (Daha sonra onlara biber dolması da pişirdim ama bu bambaşka, komik bir hikaye!)

Gezginin züğürt kahvaltı avunması, Londra, 2012
Gezginin züğürt kahvaltı avunması, Londra, 2012

İşte öyle. Belki kaşınızdan, gözünüzden, dilinizden değil ama kahvaltınızdan ırkınızı tahmin edebiliyor insanlar. Dikkatli olmak lazım. :p

En güzel kahvaltı

Ve tahmin etmek zor değil elbette, bizimkine en çok benzeyen kahvaltı Yunan kahvaltısı.

Benim için ütopik kahvaltı şu: Hollanda’dan kaşar peyniri, İtalya ve Yunanistan’ın o müthiş beyaz peynirleri, bizden domates ve yeşil biber, Ege’den zeytin, Almanya’nın leziz, çekirdekli siyah ekmeği, Fransa’nın sert kahvesi, (ve/ya çay), İspanya’nın domatesli, kekikli mini ekmekleri ve belki üstüne bir İsviçre çikolatası.

Alın size dünya barışı!

Yoksa karnınız mı acıktı?

 

Etiketler
Gezgin Martı

Bir Başka Ülke, Bir Başka Deniz

İskenderiye: Bir Şiirin Peşinde   İnsan bir şehri tek bir şiir yüzünden...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir