Ay Zamanı Masalları

Bazen Şifa Olur Söylediklerin

“Şimdi anlıyorum neden yetişkinlerin bir araya gelip masallar dinlediğini.. Ah ben bunu ne zamandır niye yapmamışım! Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi’nin mistik atmosferi Beyza Akyüz‘ün şifalı diline ve ruhuna ne kadar da uygunmuş meğer.

Hikaye içinde hikaye, yol içinde yol, 7 gün 7 gece sisler içinde Şam’dan Horasan’a dolaştım durdum. Meğer hepsi bir masalmış. Beyza Akyüz’ün de dediği gibi, bir hikayeyi anlatan da dinleyen de artık aynı kişi olmazmış!”

Ay Zamanı Masalları

Böyle yazmışım Facebook hikayeme, 2017 yılının bir Mayıs gününde.

Beyza Akyüz ve masalları ile tanıştığım gündü o Mayıs akşamı.. İTEF’in (İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali) 9. yılının açılış gecesiydi. İşimden izin almış, hafta içi, gönüllü olarak çalışıyordum. Kendimi edebiyatın esir alan kollarına teslim etmiş, başıma gelecekleri büyük bir hevesle bekliyordum.

AHT Kütüphanesi’nde o akşam, loş ışıklar altında, dışarıda tramvay seslerinin karıştığı masal dizelerinden öylesine etkilenmiştim ki.. Bir şifalı Yengeç’in diğer şifalı Yengeç’e müthiş sesi ve hikayesiyle dokunuşu.. Hayatımın en güzel karşılaşmalarından biriydi.

Ay Zamanı Masalları, Beyza Akyüz, Okur Yazar Yayınları

Beyza Akyüz, Alman Filolojisi okuyan ve bitirme tezini karşılaştırmalı hikayeler ve masallar üzerine yapan bir hikaye anlatıcısı. Kendini bildi bileli 7’den 70’e herkese şifâhen masallar anlatıyor diyor sitesindeki biyografisi.

2004 yılında kurduğu Şifahen Masallar adı altındaki anlatı performansını tiyatro sahnelerinde, okullarda, kafelerde, gezilerde sergiliyor, aynı zamanda anlatıcılık atölyeleri düzenliyor, şifahi anlatı geleneği üzerine karşılaştırmalı araştırmalar yapıyor.

Şifahen Masallar, Beyza Akyüz

Çocukluğumuzda büyük bir hevesle dinlediğimiz ve okuduğumuz, sayesinde bin bir gece hayaller kurduğumuz o güzelim, büyülü masalları yetişkinken deneyimlemek öyle değişik ki.. Hem keyif alıyor, hem de fazlasıyla hüzünleniyorsunuz. Geçmişimize ve çocuk ruhlarımıza duyduğumuz bir özlem bu belki. Belki de o masallara özgü fantastik iyiliğe duyduğumuz hasrettir, kim bilir.

Beyza Akyüz’ün Şifahen Masallar‘ını canlı dinleyemiyorsanız, en azından kitaplarını okuyarak bu hasreti bir nebze dindirebilirsiniz.

Okur Yazar Yayınları’ndan çıkan Ay Zamanı Masalları, Beyza Akyüz’ün mistik dili ile tanışmanız için güzel bir fırsat.

Neslihan Özceylan’ın illüstrasyonlarıyla katkıda bulunduğu kitabın tanıtımında +10 yaş için hazırlanmış bir masal kitabı olduğu yazıyor ama eğer ben doğru anlıyor ve hissediyorsam ve +’nın sonu yok, olmamalı.

Bazen büyüklerin çocuklardan daha fazla masal okumaya ve dinlemeye ihtiyacı var.

Ay Zamanı Masalları’nda 12 masal anlatılıyor. Hepsi de Sürmeli isimli bir kedinin ağzından! Kediler masal mı anlatırmış demeyin sakın, zira Sürmeli pek çok yazara taş çıkartacak cinsten etkili ve edebi konuşuyor!

Sürmeli diyor ki kitabın başında; “Şimdi anlatacaklarım gerçek bir hikayedir. Lakin bu hikayeyi size anlatmaya karar vermem kolay olmadı çünkü bir hikaye anlatmak aslında bir sırrı paylaşmaktır. Ve eğer o sır, kıymetini bilmeyenlerin eline düşerse.. İşte o vakit umulmadık garip olaylar yaşanmaya başlar.”

Ve yine tıpkı o İTEF gecesinde olduğu gibi hikaye içinde hikaye, düş içinde düş, Ay’ın halleri ile birlikte bir diyardan diğerine sürükleniyoruz.

Kimi zaman bir akasya ağacının gölgesinde uyuyoruz, kimi zaman papağanlarla konuşuyoruz. Ayti’nin, Riza’nın, Pürtelaş’ın, baykuşların ve daha nice ilginç karakterin hikayesini dinliyoruz.

Sürmeli ile birlikte biz de büyüyor, olgunlaşıyor ve nihayetinde kendi sesimize ulaşıyoruz.

Kitap bittiğinde ise tek yapmamız gereken Ay’ın döngüsünü takip etmek ve kendi sesimize, kendi hikayemize ulaşmak..

Şifahen Masallar

Kimimiz 10 yaşımızda, kimimiz 100 yaşında buluyor kendi sesini, lakin bunu ne kadar erken idrak edersek, o kadar şanslıyız, o kadar şifalıyız bu hayatta.

Her insanın iki kapısı vardır şu dünyada, diyor Akyüz bir masalında, birisi gül bahçelerine açılır, diğeri çöplüğe. Kim hangi kapıdan girerse, sizi o sanır! Yani gülistan da sensin, çöplük de!

Kendi kapılarınızı keşfetmeye var mısınız? Ay Zamanı Masalları’na buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar (şifalanmalar) diliyorum.

Not: Masallar yanına bir de düşler ülkesinden şiirler isterseniz elbette ki adres Naylon Sözler

Gezgin Martı

Prag Günlükleri – 5. ve 6. gün

Okul Ziyaretleri, Petrin Hill, Klasik Müzik Çarşamba günü derslerden sonra seminerden arkadaşlarla...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir