Ağaç Kucaklayan

Beni tanıyanlar bilir, nereye gitsem ağaçlara sarılırım.

 

Bangkok, Tayland, 2015

O yüzdendir ki son dönemlerdeki ağaç kucaklama makalelerini Facebook sayfalarında yayınlayan arkadaşlarım beni de etiketlerler.

Roma, 2013

Ağaç kucaklamanın insan sağlığına olan olumlu etkilerini okudukça da hıh, bilim beni geriden takip ediyor diye şımarırım.

Krakow, Polonya, 2015

Doğa pek çok insan gibi benim de can damarım.

Madrid, İspanya, 2010

Kapalı ortamlarda uzun süre kalamam. Cam veya kapı açmam, dışarısını görmem, havayı temiz de kirli de olsa koklamam gerekir.

Söğütlük, Edirne, 2016

Ne zaman yağmur veya kar yağsa ömrümde ilk kez yağmur ve kar görmüş gibi sevinirim. Nerede olursam olayım dışarı çıkarım. Şemsiyeleri sevmem.

Prag, Çek Cumhuriyeti, 2009

Çöllere, okyanuslara, dalga sesine, sonbahar yapraklarına, ilkbaharın çiçek kokularına, ağaç diplerindeki mantarlara aşığım.

Filibe (Plovdiv), Bulgaristan, 2014

Şaman adetlerine ve geleneklerine çocukluğumdan beri bayılıyorum.

Amsterdam, Hollanda, 2008

İlk kez ağaç kucaklayan (treehugger) kelimesinin 1730 yılında kullanıldığı söyleniyor.

Edinburgh, İskoçya, 2012

Bishnoi diye tabir edilen bir grup 1730 yılında köylerindeki ağaçların kesilmesini engellemek için bir araya gelmişler ve kesilecek olan ağaçlara sarılarak onları kurtarmaya çalışmışlar.

Amsterdam, Volderpark, 2011

Hindistan ve Pakistan sınırlarında bulunan Tar Çölü’nde yaşayan bu insanlara göre ağaçlar ve vahşi hayvanlar kutsalmış ve bu ikisine zarar gelirse insanın bizzat kendisine zarar vereceğini dile getiriyorlarmış.

Eskişehir, 2015

Maalesef 1730 yılında ormanları kesmeye gelenlere engel olamamışlar ve ağaçlarla birlikte onlar da katledilmiş.

Krabi, Tayland, 2015

Tam 69 kadın ve 294 erkek ağaçlar ve çevre uğruna can vermiş Bishnoi köyünde o gün.

Bled, Slovenya, 2015

Bishnoilerin bu efsanevi hareketi yıllar sonra Chipko Hareketi‘ni başlatıp 1973 yılında Hindistan’da pek çok bölgede çevre ile ilgili düzenlemeler yapılmasına ön ayak olmuş.

Bohol, Filipinler, 2016

Chipko Movement sadece Hindistan’da değil dünyada da yankı uyandırmış, insanların doğaya zarar vermeden, yaşadıkları alanları yeşillendirerek hayatlarını sürdürmeleri konusunda onlara ilham kaynağı olmuş.

Lizbon, Portekiz, 2014

Günümüzde treehugger sözcüğü sadece ağaç kucaklayan değil, global anlamda çevre sorunlarına dikkat çeken ve yaşadığı çevreye duyarlı olan bireyleri de tanımlamasına alan bir kavram haline geldi.

Çanakkale, 2016

Peter Wohlleben isimli bir Alman korucunun Ağaçların Gizli Yaşamı – Ne Hissederler, Nasıl İletişim Kurarlar – Gizli Bir Dünya’dan Keşifler isimli kitabına göre ağaçların da bir sosyal ağı var!

Tayland, 2015

Onların da bizim gibi arkadaşlıkları ve hafızaları var yazara göre. Konu ile ilgili güzel bir makaleye buradan ulaşılabilir.

Kapadokya, 2015

Kapitalizmin yorucu ve yıpratıcı düzeninde, betonlar içinde sağdan sola savrulan hayatlarımıza bakıp kahrolmamız, ah vah yapmamız da mümkün, dışarı çıkıp doğayı yaşamaya ve yaşatmaya çalışmamız da.

Kent Ormanı, Edirne

Ben ikincisini tercih edenlerdenim. Daha görmem gereken çok park, kucaklamam gereken çoook ağaç var. Bekleyin beni ağaçlarım! 🙂

Tüm ağaç kucaklama arşivim için buraya buyrun.

 

Gezgin Martı

Auschwitz’den Sonra Şiir Yazmak (İçimizdeki En Karanlık Yer)

İçimizdeki En Karanlık Yer Fotoğraftaki kadın Eva Fahidi. Bu yazı itibarıyla tam 90...
Devamını Oku

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir