İstanbul Tüyap Kitap Fuarı

Tüyap Kitap Fuarı

Benim zaman algım biraz farklı. Yılların su gibi geçip gitmesini ben nüfus kağıdımdan değil de her yıl rutin yapılan etkinliklerden anlıyorum. Uluslararası İstanbul Tüyap Kitap Fuarı her yıl Beylikdüzü’nde gerşekleşiyor. Benim için fuara gitmek elzem bir gelenek, olmazsa olmaz bir etkinlik.

IMG_0330
Tüyap kitap fuarı

Yıllardır fuarı son haftasında yakalayıp salonlar arasında kitap, yazar kovalamaca, yayın evleri etrafında tavaf etmece ile bir tam gün geçirip duruyorum.

IMG_0331 IMG_0404

Eğer daha önce yolunuz Tüyap’a uğramadıysa size tecrübeli ellerden bir kaç not yazmak istiyorum.

Bunları yapın/yapmayın:

– Önce efendi gibi son iki salondaki Artist‘i gezin. Elleriniz boş, ayaklarınız sızlamaz ve saatlerce kapalı alanda kaldığınızdan dolayı başınız ağrımazken o güzelim tabloları ve heykelleri inceleyin. Martı sözü dinleyin.

IMG_0343

IMG_0353

IMG_0336
Tüyap kitap fuarı

– Kendinize bir alınacaklar listesi ve bütçesi hazırlayın, her gördüğünüz kitaba saldırmayın.

– Saatlerce imza kuyruğunda beklemeyin, telef olursunuz.

IMG_0374
Tüyap kitap fuarı

Ayy, burası çok kalabalıkmış, e hani Türkler az kitap okuyordu geyiğini sakın yapmayın. Bayatladı artık. Ve evet, hakkaten çok kalabalık oluyor fuar. E hani Türkler.. neyse..

– Yanınıza evinizden bir sandwich, kraker, vb. almak hayat kurtarır. Zira fuardaki sınırlı sayıdaki yiyecek mekanında fiyatlar hem uçuk hem de oturmaya yer bulmak neredeyse imkansız.

– Öyle her şeyin fotoğrafını çekip kendinizi garip hallere sokmayın. Milyonlarca insanın içinde toplu okuma falansa hiç yapmayın, deli misiniz?

IMG_0313 IMG_0314 IMG_0345

– Unuttuğunuz, alamadığınız kitaplar olacak. Bir şeyler hep eksik kalacak. Üzülmeyin.

IMG_0407

– Metis Yayınları o güzelim ajandalarını bazen fuara yetiştiremiyor. Ona da üzülmeyin ya da üzülün canım, gidip neden diye sorun. Çok yoğunduk diyecekler.

– Söyleşi ve panellere katılın. Gerçekten çok güzel konuşmalar olabiliyor.

– Kitaplarınızı aldığınız gibi içine isminizi yazın, tarih atın. İşin en eğlenceli kısımlarından biri de bu.

IMG_0406
Tüyap kitap fuarı

– Test kitapları bölümüne uğramayın. Orası ruhsuz, sıkıcı, saçma sapan bir salon ve pek çok yaratıcı, zeki genç at yarışı halinde onları ucuza kapmaya çalışıyor, insan (Martı) görünce çok üzülüyor.

Ya da ne isterseniz onu yapın ama yol uzak, fazla kalabalık falan gibi bahanelere sığınmak yerine gidip kitapları bir görün, alın, okuyun.

Entelim, entelsin, enteliz.

Etiketler
,
Gezgin Martı

Thasos Video

Thasos Adası – Yunanistan – Video
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir